Elanud kord Võru linnas poiss, tema vend, nende ema, vanamutt ja rullnokad. Tuleb tuttav ette? See on Võru linna muinasjutt. Üks detail jäi mainimata. Elanud linnas ka härra Kaarel, kes muude tegevuste seas vahepeal filmikaamera kätte (ma tean, et statiiv oli ka) võttis ja enda ajast mõned päevad ja ööd filmi valmimisele ohverdas. Nii sai must, nii sai valge. Nii sai see film.
Ma ei hakka siin pikemalt targutama, palju filmi tegemine tegelikult vedajailt võtab. Aga suur vahe on selles, kas teha klipp või teha klipp. „Must on valge“ püüdleb filmi suunas oluliselt rohkem kui möödunud aastast pärit teos „Õnn või õnnetus.“ Toon välja suurimad erinevused:
a) Rohkem liikumist, rohkem stseene, rohkem detaile +
b) Kui ema mängib tõepoolest vanuselt selleks sobiv inimene ja poissi poiss, siis pole parukaid, grimmi ja valesid tarvis. +
c) Kaamera oh kaamera. Oled selleks loodud, et sinuga mängitaks ja see kaamera sai vett ja vilet (uunikumsõiduki kaader! Ma olen rabatud). + Huvitav, mida tähendas see R.I.P. lõputiitrite ajal? Ega ometi...?
d) Eriefektid. Ma olen ise näinud, kuidas inimene üle auto rullub kokkupõrke tõttu. Reaalsuses on kõik palju verisem ja porisem. Aga efekt on omal kohal, ootamatult järsk ja punktipanev.+ Must on tõepoolest valge ja valge must. M.O.T.T. Ma küll ise usun ikkagi pigem pooltoonidesse ja dimensioonidesse.
e) Rohkem asjaosalisi = parem film? Ei oska öelda. Aga rohkem tööd tähendab see kohe kindlasti. Mütatud linnas ja maal. Tänavail ja toas.+
Nüüd klaasikildude otsa. Toon siia otsa ka miinused, millele järgmisel korral tähelepanu pöörata. Kommenteerida aitas Margus Muts, kes foto ja filmi alal rohkem kodus kui mina.
a) Et valgus filmist filmi teeks, tuleks see enda kasuks tööle panna. Vältida soovimatuid varje, luua värvidega meeleolu.
b) Ma kuulen, et tegelased räägivad. Jah, aga... Ma ei saa aru, millest täpselt. Inimene ise ennast ei kuule. Ta arvab, et on alati arusaadav. Teatrilaval ja filmis on puhas hääldus olulised. Kui ikka ei saa selgelt, siis võiks vähemalt subtiitrid olla. Esimese filmi puhul oli asi nii hull, et ma lõpuks loobusin pingutamast.
c) Mõned väga järsud kaadrivahetused.
„Must on valge“ on lühike tabav amatöörfilm sellest, kuidas elu võib sulle oma kondise külje ette pöörata. Ma olen seda korduvalt juhtumas näinud ja usun Kaarli ideed. Mis on oluline? Oluline on igal aastal latt natuke kõrgemale tõsta. Kas seda on tehtud. Loomulikult. Kui ma peaksin hindega kiitma, siis 7/10.