Hea filmi juures kaob ekraan peaosalise ja vaataja vahelt. Vaataja elab ja tunneb napid 117 minutit täpselt sama, mida vaataja olemasolust mitteteadev peaosaline. Sedaviisi jagatud osad liigitavad filmi mu jaoks hingeliselt löövaks. Aga oma osa on kindlasti ka sel, et ma kogu oma elu peost suhu läbi olen pidanud ajama, mida aeg edasi, seda edukamalt.
Will Smith mängib meest, kes on kõike muud kui äpardunud, aga ometi ei suuda ta elus oma kohta leida. On töid, mis võtavad kõik su aja ja annavad vastu ühe kolmandiku õnnest. Ülejäänud osa ongi see, mille poole püüelda tuleb. Ja kes kurat ütles, et sa raskete valikute võrkaiast läbi suudad pugeda. Ma tean, et see on võimatu – liiga vähe ruumi, liiga palju püüdlejaid. Kui sa suudad leida augu aias, siis võib ka õnneks minna. Aga auke on tavaliselt ainult üks. Üks auk Chris Gardneri jaoks (see film räägib reaalsest Chris Gardnerist – ma ei tea, kellele see selgitus kasulik on üldse, Lauri teab nagunii ja teistele võib ka based on real events vihjeks olla).
Kuigi Pursuit of Happyness kuulub mulle sel aastal enim haiget teinud filmide hulka, ei pelga ma seda oma kasvavas filmide hindetabelis esikohale tõsta. Selle aasta esikohale siis. Las ta särada. Valu on hea. See tuletab meelde ja aitab mõista. Ja motiveerib. Smithi tegelane laseb ennast rängalt motiveerida, isegi olukordades, mida vaadates mina mõtlen, et nüüd lendaks küll ketas nurka. Ehe Chris Gardner sai hakkama, Smith saab tema mängimisega ka, minul on probleeme isegi sellega, et leppida ekraanil toimuvaga. Ma olen ilmselgelt seestpoolt sama nõrk kui mu vasema jala murdmisest niru labaosa ja film motiveerib mind sama vähe kui reaalne elu. Kümnest võimalusest saab üht kaalutud ja ülejäänud aeg õnne poole püüdlemiseks möödub unistades. Ma ütleksin, et vaese inimese õnn võib vabalt Xanaxis ka peituda, sest see on odavam kui psühhiaatri vastuvõtule pääsemine. Kui keegi kunagi minust filmi teeb, ässitagu ta peaosasse Giovani Ribisi ja lasku tal veidi oma klassikalist debiilikut mängides tatiribal üle lõua libiseda. Ja siis ütleks ta lause, mis saaks rahva seas käibefraasiks:
“My name is Kaimar Palts. This part of my life, it`s called doing nothing.“
Harigem endid kah.
MIS MA ÕPPISIN – ET ÕPPIMA ÕPPIMISEL OLED SA SUURESTI ISEENDA ÕPETAJA. TEISTE JAOKS AEGA EI JÄÄ.
JA
VAHEPEAL ON RIKKAD LIHTSALT RIKKAD, MITTE LURJUSED.